Dla każdego rodzica jest to nie lada wyzwanie. Zaprojektowanie bezpiecznego i funkcjonalnego pokoiku dla naszej pociechy, jest zadaniem z którym każdy opiekun musi się prędzej czy później zmierzyć. Od tego będzie zależało czy nasze dziecko będzie się dobrze u siebie czuło. Badania jasno wskazują, że dobrze urządzony pokój dla dziecka jest ważnym elementem w rozwoju oraz pomaga rozwijać jego kreatywność. Dlatego ważne jest by nie zaniedbać tego tematu. 

Projektowanie pokoju dla dziecka. Od czego zacząć? 

Na samym początku należy zastanowić się nad wyborem pomieszczenia które przeznaczymy na pokoik dla naszego dziecka. Powinien być on przestronny, jasny i z odpowiednią ilością okien. Wpuszczają one nie tylko przyjemne, naturalne światło dzienne, ale też zapewniają dostęp świeżego powietrza. Należy pamiętać, że dziecięcy pokoik należy stale wietrzyć. Wybór odpowiedniego pomieszczenia może być utrudniony jeśli mieszkamy w bloku.

Jeśli jednak planujemy przeprowadzkę, warto dokonywać wyboru opierając się m.in. o ten element. Natomiast jeżeli w planach posiadamy wybudowanie własnego domu, koniecznym będzie poproszenie architekta o zaprojektowanie takiego pokoiku dla dziecka. Taka osoba powinna uwzględnić wszystkie wymagane kwestie, by nasz malec czuł się w swoim pokoju komfortowo. Kiedy już uporaliśmy się z zadaniem wyboru idealnie pasującego pomieszczenia, możemy przejść do następnej kwestii. 

Tapeta czy farba? Jak udekorować dziecięcy pokój?

„Tapeta czy farba?”, nad tym pytaniem głowi się każdy rodzic, który wziął na swoje barki zadanie stworzenia pokoju dla swojego dziecka. Oba warianty mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Trudno jest jednoznacznie zawyrokować która metoda pokrycia ścian jest lepsza. Zależy to wiele od indywidualnych preferencji oraz od kreatywności. Tapeta idealnie sprawdzi się dla kogoś kto nie ma własnego pomysłu na ładne udekorowanie ścian pokoju. W sklepach budowlanych można znaleźć bardzo szeroki wybór tapet i fototapet naściennych, również tych dla dzieci. Wiele kolorowych wzorów, animowanych postaci, a nawet postaci z popularnych bajek.

Każde dziecko będzie szczęśliwe mogąc gościć postać z ulubionej bajki na ścianie swojego pokoju. Nieco innym rozwiązaniem jest postawienie na własnoręczne pomalowanie ścian. Końcowy efekt będzie zależał głównie od tego na jaką kolorystykę się zdecydujemy. Warto jednak postawić na jasne i delikatne kolory. Jednak samo pomalowanie to nie wszystko. Możemy ponieść się wodzy fantazji i pokusić się o różnokolorowe pomalowanie ścian. Ponadto coraz większą popularność zyskują szablony, dzięki którym możemy na ścianę przenieść dowolny obiekt lub postać. W internecie jest szeroki wybór szablonów.

Można również zlecić odpowiednim firmom wykonanie takiego unikatowego szablonu specjalnie dla nas. Wtedy jedynie co potrzeba to podesłanie odpowiedniego szablonu osobie która ma to wykonać. W sieci można znaleźć szablony do niemal każdej postaci czy obiektu. Wystarczy wpisać wybraną przez nas frazę z dopiskiem „vector” (np. Mickey Mouse vector). Pozwala to na komponowanie oryginalnych kompozycji na ścianach pokoju naszego dziecka. Wszystko zależy od naszej kreatywności i wyobraźni. 

Umeblowanie, czyli o kwestii bezpieczeństwa

Na sam koniec zostało nam umeblowanie, czyli swoista wisienka na torcie. Ten etap projektowania pokoju dla dziecka może dać najwięcej frajdy, choć należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim przy wyborze mebli dla naszego malucha, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Od tego głównie będzie zależało bezpieczeństwo naszego dziecka. Nie powinniśmy zatem oszczędzać na doborze umeblowania.

Należy też zminimalizować ilość wyposażenia z wystającymi krawędziami. Takie newralgiczne miejsca tworzą potencjalne zagrożenie dla naszego dziecka. Cały czas należy pamiętać, że meble będą sprzętami najbardziej eksploatowanymi w dziecięcym pokoiku. Z tego powodu należy stawiać na jakość i solidność wykonania, nie zapominając przy tym o wygodzie dla samego dziecka. 

Podsumowanie

Projektowanie pokoju dla własnego dziecka jest niezapomnianą chwilą dla każdego rodzica. Tworzy to poczucie silnej więzi między malcem a rodzicami. Z pewnością projektowanie takiego pokoju nie jest rzeczą najprostszą, ale przy odrobinie chęci może sprawiać dla nas wiele radości. Pokój dla dziecka jest również idealną płaszczyzną do pokazania własnej kreatywności.