Krzesła biurowe w Twojej firmie
Dobrze wiemy, że osiem godzin za biurkiem to dla naszego organizmu nic dobrego. Efektem długiej pracy w pozycji siedzącej bywają dokuczliwe bóle kręgosłupa albo nieznośne napięcia mięśni szyi i karku. Jak tego uniknąć? Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiednich mebli, które złagodzą dyskomfort związany z przesiadywaniem przy biurku. Najważniejsze są wygodne krzesła biurowe. Obrotowe i ergonomiczne, posiadające szereg udogodnień, które dobrze zadbają o nasze ciało, a dzień w biurze uczynią przyjemniejszym. Wtedy będziemy mogli skupić się na pracy, a nie na bolących plecach.
Mobilne, czyli na kółkach
Nieustająco największym uznaniem cieszą się krzesła biurowe obrotowe, które pozwalają łatwo się przemieszczać po roboczej przestrzeni. Wsparte są na charakterystycznej pięcioramiennej podstawie z kółkami i zwykle dostępne w dwóch wersjach: do twardej drewnianej podłogi albo wykładziny dywanowej (warto zwracać na to uwagę, bo kółka wykładzinowe mogą rysować parkiet). Dodatkowo kółka często posiadają automatyczny hamulec, który utrzymuje krzesło na miejscu, gdy siedzący wstaje.
Jeśli chodzi o wypełnienie oparcia i siedziska, najczęściej stosowana jest pianka, gwarantująca długą żywotność i odporność na odkształcenia. Pokrycia robione są zazwyczaj z tkanin albo z łatwej do pielęgnacji sztucznej skóry. Krzesła są estetyczne, w setkach kolorów i często wyszukanych wzorów, pozwalających na niesztampowe aranżacje biurowej przestrzeni. Miękkie siedziska i oparcia sprawiają też, że są naprawdę wygodne, jednak prawdziwy komfort ma zapewniać użytkownikom coś zupełnie innego. Kluczem jest specjalna konstrukcja biurowych krzeseł, która przesądza o ich atrakcyjności. Takie modele znajdziemy na stronie.
Ergonomiczne, czyli jakie?
Mówiąc o dobrych krzesłach biurowych często używamy tego określenia. Co ono znaczy? Ano to, że wygodne obrotowe krzesło biurowe powinno dopasować się do ciała siedzącej na nim osoby i możliwie najmocniej współgrać z jej ruchami. Umożliwia to specjalna konstrukcja krzesła, na co składa się cały szereg mechanizmów. I tak oparcie powinno być wyprofilowane w ten sposób, by najlepiej chroniło lędźwiowy fragment pleców, narażony na największe przeciążenia. Dodatkowo warto, aby było wzbogacone o zagłówek, chroniący odcinek szyjny kręgosłupa. Z kolei powierzchnia oparcia musi ogarniać całe plecy, czyli kończyć się powyżej łopatek.
Oprócz tego porządne krzesła biurowe powinny mieć cały szereg dodatkowych regulacji. Standardowe to: kąt pochylenia oparcia, regulacja podłokietników, a także wysokości i głębokości siedziska (osoby szczupłe i niewysokie powinny przesunąć je bliżej oparcia, a osoby potężniej zbudowane – wysunąć). Kształt siedziska także jest ważny – powinno być zaokrąglone z przodu, co zapobiega uciskowi naczyń krwionośnych. Dzięki tym regulacjom biurowe krzesło obrotowe rzeczywiście świetnie dopasowuje się do anatomii użytkownika, czyli – jest ergonomiczne.
Futurystyczne pomysły
Oczywiście nowoczesne krzesła biurowe nie poprzestają na tych standardowych udogodnieniach. Pojawiają się coraz to nowe, jeszcze doskonalsze pomysły. Są na przykład obrotowe krzesła pozwalające bujać się w nich swobodnie i blokować w wybranej pozycji. W innych modelach montowane są mechanizmy sprawiające, że oparcie podąża za plecami siedzącego, co zapewnia stabilność i wymusza zachowanie prostej postawy. Takie „inteligentne” meble same dopasowują siłę oporu oparcia do wagi siedzącego.
Wszystko to sprawia, że nowoczesne biurowe krzesła coraz mniej kojarzą się z meblem, a coraz bardziej z urządzeniami technicznym o sporym stopniu wyrafinowania. Ale wszystko wskazuje na to, że taka właśnie będzie przyszłość biurowych sprzętów – maksymalnie wygodnych i spersonalizowanych, tworzonych dokładnie na miarę użytkowników.